Kod složenijih i dužih jarbola koji uz male i velike imaju i tzv. srednje pripone, stvar je nešto kompliciranija. Zapamtite da srednje pripone moraju biti potpuno opuštene dok namještate vanjske pa male pripone. Kad završite posao s malimi velikim priponama na palubi, možete se penjati na križ i natezati srednje, uz stalnu provjeru pomoćnika s palube koji promatra kroz usjek jedra. Već i kod najmanje razlike nategnutosti nasuprotnih srednjih pripona jarbol će se bočno kriviti poput zmije u gibanju. Zbog toga u njihovu namještanju morate biti pažljivi. U slučaju triju i više križeva, srednje pripone, kojih sada ima nakon svakog križa, namještamo uvijek odozdo prema gore. Savjetujemo vam da nabavite dobru jarbolnu stolicu i prikačite se na dva podigača istovremeno, da biste bili sigurni dok sjedite na visini. O točnoj sili natezanja svake pripone posebno, teško je govoriti. To ovisi o tipu i veličini broda i jarbola.
No, profesionalni trimeri jarbola kažu da vanjske velike pripone trebaju biti jako nategnute, male ili donje pripone veoma jako pritegnute (čak i više od velikih) jer je na njima i najveća sila u jedrenju, a srednje pripone koje uvijek zadnje spominjemo, natežemo manje od prethodnih. Nategnutost provjeravamo vrlo jednostavno i to jedreći na vjetru od otprilike 10 čv. Pod opterećenjem jedara, zavjetrinske se pripone opuštaju. Ako su previše opuštene, nategnemo ih brojeći okretaje. »im se isprave, letamo, nove zavjetrinske pripone stezačem
zavrtimo za isti broj okretaja i posao je gotov.

⇑ Ispravna zakrivljenost jarbola je poput ove na slici: srednji dio jarbola ide prema pramcu, vrh prema krmi. Zahvaljujući ovakvoj krivulji, smanjujemo mogućnost da prilikom udara pramca u val, glava jarbola ide naprijed i izvija sredinu prema natrag te eventualno slomi jarbol. Krivuljom kao sa slike, izbačenom sredinom prema naprijed izvlačimo i dubinu jedra, jedro smanjuje svoju dubinu u sredini. Točno odmjerenom krivuljom namještamo dubinu jedra, a time i samu snagu koju jedro postiže pod djelovanjem vjetra. Zakrivljenost jarbola se mjeri na četvrtinama i na polovini dužine. Mjeri se u milimetrima odstupanja od ravnog pravca - tankog užeta povučenog od vrha do donje točke jedra. Veličina krivulje u milimetrima na jarbolu od 15-tak metara može biti od 30mm, pa čak do 80 mm u sredini.

 

iz knjige "Jedrenje - mornarske vještine" Emila Tomaševića

Knjige nema u slobodnoj prodaji, ali je dostupna svim polaznicima Ultra škole jedrenja

 

Back To Top