Od 24. do 31. siječnja Adelaide u Australiji bio je centar jedrenja olimpijske klase ILCA 7, još uvijek poznate kao Laser standard i sigurno nije potrebno isticati kolika je važnost ovog natjecanja za naš najbolji dvojac u ovoj klasi koji se još uvijek nadmeće za mjesto u Parizu.

Osim Tonča Stipanovića i Filipa Jurišića, na regati su sudjelovali još i braća Bruno i Stipe Gašpić. Svi su na južnu hemisferu otputovali par tjedana pred početak prvenstva i vrijeme su provodili u treninzima i lokalnim regatama na kojima je sudjelovala i većina od 152 jedriličara koja su se natjecala.

S obzirom na veličinu flote, izvršena je podjela u tri skupine koje su odjedrile šest kvalifikacijskih i četiri finalna plova, dok je deset najboljih odjedrilo i medal race.

Uvjeti za jedrenje već na početku eventa bili su izvrsni. Odjedrena su dva plova po vjetru koji je krenuo s desetak čvorova koji su pojačali na 20. Filip Jurišić najbolje se snašao u datim okolnostima i završio ih je kao 2. i 3. u svojoj grupi. S druge strane Tonči nije bio u najboljem izdanju i već u prvom plovu ukrcava veliki balast u vidu 23. mjesta, dok je u drugom plovu bolji i u cilj ulazi kao šesti. Bruno Gašpić bio je bodovno blizu Tonča u prvom plovu kojeg je završio 20. a u istoj formi bio je i u idućem plovu kojeg je završio kao 19. Stariji brat Gašpić nije se dobro snašao ni u jednom pogledu jer je na 44. mjesto iz prvog plova dobio dodatni kazneni bod (SPI) zbog nepotpisivanje "check out - check in" izjave. U idućem plovu završava na 41. mjestu.

"Check out - check in" izjava na snazi je na regatama u državama gdje se jedri na morima koja se zbog različitih razloga smatraju opasnima (struje, vjetrovi, valovi, morski psi...). Potrebno ju je potpisati prije isplovljavanje i nakon što se vrati na kopno.

Drugo jutro obilježili su zahtjevni uvjeti zbog kojih se jedriti počelo tek poslijepodne. Naime, isplovilo se ujutro i započelo jedriti, ali započeti plov se morao prekinuti i nakon toga uslijedilo je dugo i iscrpljujuće čekanje. U svakom slučaju dan je odrađen, a prognoza za idući bila je slična i također se moralo čekati popunjavanje s vjetrom iz vani. Na početku je puhalo do desetak čvorova, a u nastavku je pojačavalo i do atraktivnih petnaestak čvorova.

S ova dva dodatna dana kompletno su odrađene kvalifikacije. Daleko najbolji bio je Filip Jurišić, pogotovo drugog dana kad je uknjižio jedno 4. i jedno 1. mjesto! Međutim, malo je pokvario dojam sa 16. i 15. mjestom na kraju.

Tonči je također nastavio održavati prosjek prvog dana i tek trećeg dana uspijeva ući u top ten društvo. Rezultati ova dva dana su mu 13., 16., 3. i 10. mjesto.

Slično je bilo i kod braće Gašpić. Bruno je nastavio održavati prosjek s dodatnim 22., 13. i 21. dok je na prvom startu trećeg dana preuranjeno startao i zaradio BFD, a zato je Stipe počeo popravljati prezentaciju s 37., 28., 9. i 16. mjestom.

Kad se na kraju trećeg dana podvukla crta i napravio konačni obračun bodova Filip i Tonči mogli su planirati taktiku za nastavak jedrenja u zlatnoj skupini, dok su braća Gašpić Svjetsko prvenstvo nastavili u srebrenoj skupini.

Četvrti dan regate, prvi finalni, krenuo je s čak četiri ponavljanja predstartne procedure, od čega su tri puta bila na crnu zastavu. Definitivno zahtjevno kako za natjecatelje iz zlatne skupine, tako i za sve one koji su morali čekati svoj red u idućim startevima. Međutim, naporan dan je uslijedio tek sutradan kad se vjetar dizao i preko 25 čvorova, a pratio ga je dvometarski val!

U četiri održana plova Filip, Tonči i Bruno jedrili su kao po dogovoru. Sva trojica imala su po dva dobra i dva lošija plova, dok je Stipe bio malo indisponiran i u finalnim jedrenjima nije pokazao jednaku kvalitetu jedrenja kao i u kvalifikacijama.

Najbolje plasman u finalu imao je Tonči koji je u prvom plovu stigao drugi, da bi Filip u idućem plovu "uzvratio" s jednim trećim mjestom. Kako su izgledali ostali rezultati možete pronaći na ovom linku, a ono što je najzanimljivije je da je ovog puta Filip završio s velikom prednošću ispred Tonča koji se iz Australije vraća sa 17. mjestom, a Filip s plasmanom u top ten što mu je osiguralo i nastup u medal raceu s još devet najboljih na ovom prvenstvu na kojem je završio na izvrsnom trećem mjestu.

Foto: Jack Fletcher, Down Under Sail

Svjetsko prvenstvo u Adelaidu vrlo je važna regata jer još nije odlučeno koji naš jedriličar će nastupiti na Olimpijskim igrama u Parizu. Naime, dva najbolja rezultata s tri "izborne" regate odlučit će tko će predstavljati Hrvatsku na ovogodišnjoj olimpijadi. Prva regata koja ulazi u jednadžbu bila je prošlog kolovoza i riječ je o Svjetskom prvenstvu za 2023. godinu. Na toj regati Tonči Stipanović završio je 21. a Filip Jurišić 22. 

Na ovom svjetskom prvenstvu Filip je završio 8. a Tonči 17. a posljednja regata koja će najvjerojatnije i presuditi je regata u Hyeresu.

Princip bodovanja je da svako mjesto nosi jedan bod. Filip trenutno ima 30 bodova, a Tonči 38. Naravno, koristi se sustav nižih bodova i evidentno je da je Filip u prednosti za 8 mjesta na regati koja će se jedriti od 18. do 27. travnja.

Naslovna foto: Jack Fletcher, Down Under Sail

 

Back To Top